Türkiye Cumhuriyeti

T.C. Vancouver Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Halkoylamasına İlişkin Duyuru , 14.02.2017

Değerli Vatandaşlarımız, 

 

Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan karar uyarınca Anayasa Değişikliği Halkoylamasının Türkiye’de 16 Nisan Pazar günü yapılmasına karar verilmiştir. 

 

Kanada'daki temsilciliklerimizde oy verme işlemlerinin hangi tarihlerde gerçekleşeceği bu aşamada kesinleşmemiştir. Tarihler belirlendiğinde ayrıca duyurulacaktır. 

 

Oy verme işlemi gümrük kapılarında 27 Mart - 16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. 

Yurt dışında oy kullanmayı arzu eden vatandaşlarımızın yurt dışı kütüğünde kayıtlarının bulunup bulunmadığını https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp adresinden kontrol etmeleri, kayıtlı olmayan vatandaşlarımızın temsilciliklerimize başvurarak adres kayıtlarını yapmaları gerekmektedir.

 

Ayrıca, YSK tarafından alınan 12 Ocak 2017 tarih ve 27 sayılı kararla, Anayasa Değişikliği Halkoylamasında yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı bulunan seçmenlerin bağlı bulundukları temsilciliklerimiz haricindeki temsilciliklerde de oy vermeleri mümkün hale getirilmiştir.

 

Anayasa Değişikliği Halkoylamasında oy kullanabilmek için yurt dışı seçmen kütüğünde kayıtlı olunması gerekmektedir. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmak için ise, yaşadığınız ülkede bağlı bulunduğunuz dış temsilciliğimize (Büyükelçiliğe veya Başkonsolosluğa) adres beyan formunuzu iletmiş olmanız yeterlidir. 

 

Halihazırda yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı, YSK’nın aşağıda bağlantısı verilen internet sayfasından sorgulayabilirsiniz:

 

https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp

 

Yurt dışı seçmen kütüğüne evvelce kayıt yaptırmamış seçmenler, adres beyanlarını, Başkonsolosluğumuza şahsen başvurarak veya YSK’nın aşağıda bağlantısı verilen internet sitesinden erişebilecekleri “Adres Beyan Formu”nu doldurulup, imzalandıktan sonra nüfus cüzdanının önlü-arkalı fotokopisiyle birlikte postayla Başkonsolosluğumuza ulaştırarak yapabileceklerdir.

 

http://www.ysk.gov.tr/ysk/content/conn/YSKUCM/path/Contribution%20Folders/HaberDosya/AdresBeyan-Yurtdisi.pdf?_afrLoop=13903402167270

 

YSK tarafından belirlenen referanduma ilişkin önemli tarihler ise aşağıdaki şekildedir: 

 

16 Şubat, Perşembe: Oy kullanılacak gümrük kapılarının ve yurt dışı temsilciliklerinin ilan edilmesi;

 

18 Şubat, Cumartesi: Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün www.ysk.gov.tr adresinden ilan edilmesi ve itirazların başlaması (Türkiye saati ile 08:00)

 

26 Şubat, Pazar: Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün www.ysk.gov.tr adresinden yapılan ilanının sonlandırılarak, bu durumun tutanak altına alınması ve Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne yapılacak itirazların son günü (Türkiye saati ile 17:00)

 

10 Mart, Cuma: Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütüklerinin kesinleştirilmesi,

 

10 Mart, Cuma: Yurt dışı seçmenler için oy kullanılacak temsilcilik, tarih aralığı ve yer bilgilerinin www.ysk.gov.tr adresinden ilanı (Türkiye saati ile 08:00),

 

27 Mart, Pazartesi: Gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemine başlanması, (Yurtdışı temsilciliklerdeki oy verme başlangıç ve bitiş tarihleri ülkelere göre farklılık gösterebilecek olup ayrıca duyurulacaktır.)

 

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.